Hiszpania, Grecja, Litwa, Polska - Erasmus+/ 30.01-05.02 - nasza grecka przygoda

Na tę wizytę czekaliśmy prawie dwa lata. Kiedy w marcu 2020 dotarła do nas informacja o lockdownie i odwołaniu wizyty, nie mogliśmy w to uwierzyć. Dlatego nauczeni doświadczeniem, do dnia wyjazdu nie mieliśmy pewności, czy tym razem się uda. Ale udało się! 30 stycznia o 7.00 siedzieliśmy w samolocie czekając na start samolotu do Aten. Grupa 6 uczniów klas ósmych naszej szkoły wraz z opiekunami wyruszała na wizytę do Grecji w ramach programu Erasmus+.

W Grecji spędziliśmy 6 dni. Po uroczystym powitaniu przez władze szkoły w Vardzie uczestnicy projektu przedstawili swoje szkoły, a następnie przystąpili do pracy w międzynarodowych grupach (uczniowie z Grecji, Litwy, Hiszpanii i Polski). Ten dzień zakończył się prezentacją znanych i zasłużonych postaci z każdego z czterech krajów. Kolejne dwa dni upłynęły na zwiedzaniu okolic Vardy. Największe wrażenie zrobiła na nas Olimpia – miejsce narodzin olimpiady i centrum kultu Zeusa. W czwartek wróciliśmy do pracy w szkole – w tym dniu lekcje poprowadzili nauczyciele z Hiszpanii, Litwy i Polski, przybliżając uczestnikom projektu i pozostałym uczniom greckiej szkoły tematykę unijną i kulturę swoich krajów. Dzień zakończył się w rytmie „Zorby” i flamenco na spotkaniu zorganizowanym przez rodziców goszczących zagranicznych uczniów. W piątek podziwialiśmy Patras – trzecie największe miasto i drugi co do wielkości port w Grecji.
Wczesnym rankiem w sobotę wyruszyliśmy w drogę do domu. W Atenach wspięliśmy się jeszcze na Akropol, po czym pospieszyliśmy na lotnisko.
Wracaliśmy do domu mając w pamięci wiele wspaniałych wspomnień – niezwykle ciepłe przyjęcie w greckich rodzinach, pyszne greckie jedzenie i słoneczną aurę.
Będziemy tęsknić za Grecją.

Joanna Nadolska

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z pobytu w Grecji w zakładce galeria zdjęć.