ERASMUS – TERAZ POLSKA!

Mamy jeszcze w pamięci niezwykle udaną i emocjonująca wizytę w Grecji, a już nadszedł czas na kolejne spotkanie, tym razem w naszej szkole. Jednakże, kiedy wydawało nam się, że pandemia już nam niegroźna, na drodze do pełnej realizacji planowanej wizyty stanęła nam wojna w Ukrainie.

Z obawy przed jej konsekwencjami kraje partnerskie zdecydowały o spotkaniu w trybie online. Wykorzystaliśmy nasze doświadczenia z pracy zdalnej w czasie pandemii – platformą współpracy był portal Teams, do którego zaprosiliśmy uczniów i nauczycieli z Grecji, Litwy i Hiszpanii.

Spotkanie uroczyście otworzył pan Kazimierz Bistroń, dyrektor szkoły, a potem, przez kolejne trzy dni, razem z zagranicznymi gośćmi, zajmowaliśmy się tematem „Common Past, Common Future”. Kiedy mówimy o wspólnej europejskiej przeszłości, nie sposób nie mówić o II Wojnie Światowej oraz Solidarności – to te tematy zdominowały wspólne zajęcia. Pani Beata Warszakowska, przewodniczka z Europejskiego Centrum Solidarności, przybliżyła nam proces wyzwalania spod radzieckiej dominacji, a o wojnie tu i teraz opowiedziała nam pięknie i emocjonująco p. Svietlana Radetska, nauczycielka akademicka z Kijowa. Cała erasmusowa grupa przeszła też intensywny kurs szyfrowania – przedstawiając podstawowe metody szyfrowania wiadomości, p. Maciej Nadolski, student matematyki i informatyki z Uniwersytetu Warszawskiego, wytłumaczył nam, jak działała Enigma i jak ważna była współpraca wielu naukowców nad złamaniem jej tajemnic. Odbyły się też zajęcia artystyczne – dla grupy naszych uczniów poprowadziła je p. Małgorzata Kotłowska, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, znana nam z wystaw i zdobywanych nagród artystycznych. Dopełnieniem programu były zajęcia integracyjne, quiz wiedzy oraz konkurs łamania szyfrów, w którym dominowali uczniowie hiszpańscy.
Przez trzy dni, od 6 do 8 kwietnia 2022, nad całą imprezą czuwał zespół nauczycieli informatyków i anglistów, p. Monika Kolmetz, p. Michał Myślisz i p. Damian Ośnicki. Ich profesjonalizm i pomysły na ciekawe zajęcia oraz zaangażowanie i otwartość 12 uczennic i uczniów klas ósmych (Magdalena Ponka, Maciej Wasilczyk, Agata Gruba, Anastazja Lewińska, Nikodem Socha, Tymoteusz Kandzorra, Wiktoria Wołodko, Sara Patelczyk, Nikola Kożyczkowska, Edyta Bojka, Adam Płotka, Cezary Palach) zagwarantowały sukces.

Joanna Nadolska