Piąto i szósto-klasiści na Westerplatte

We wtorek 17.05 2022r z samego rana klasa 5a,5b,6a wraz ze swoimi wychowawcami wyruszyły na wycieczkę na Westerplatte i do Gdańska. Pierwszym punktem naszego programu było zwiedzanie byłej Wojskowej Składnicy Tranzytowej oraz wejście do Wartowni nr 1. Podczas tej żywej lekcji historii pan przewodnik odpowiadał nam o pierwszych dniach II wojny światowej i o bohaterstwie obrońców Westerplatte.

Kolejny punkt naszej wyprawy był dla nas najciekawszy- płynęliśmy statkiem do Gdańska. Ku naszemu zdziwieniu okazało się, że nasz statek, to stara piracka łajba.

Dodatkową atrakcją podczas rejsu było to, że bosman grał na gitarze i śpiewał szanty. Niektórzy z nas chętnie przyłączyli się do tego występu próbując swoich sił i zasilając zespół starego marynarza.

Rejs był bardzo przyjemny i zakończył się w Gdańsku, gdzie najpierw udaliśmy się na obiad. Wszystkim przydał się odpoczynek przed kolejnymi atrakcjami naszej wycieczki.
Po obiedzie rozpoczęliśmy spacer po Starym Mieście. Nasz przewodnik opowiadał nam o dawnym Gdańsku i jego mieszkańcach prowadząc ulicą Mariacką oraz Traktem Królewskim aż do kościoła NMP. W świątyni czekało nas nowe wyzwanie. Ci z nas którzy mieli odwagę i siły weszli na wieżę Kościoła Mariackiego. Śmiałkowie musieli pokonać 409 schodów, ale otrzymali za swój wyczyn wspaniałą nagrodę. Widok na panoramę Gdańska był imponujący.
Około godz 17 pożegnaliśmy się z naszym przewodnikiem i pełni wrażeń udaliśmy się do autokaru. Jazda autokarem minęła nam bardzo szybko i szczęśliwie dotarliśmy do Luzina.

E. Zielonka