W poszukiwaniu wrocławskich krasnali

Po dwóch latach pandemii i wstrzymanych wszelkich wyjazdach, dnia 30 maja uczniowie klas 8b, 8e oraz 8l wraz z nauczycielami wychowawcami udali się na trzydniową wycieczkę do Wrocławia. Przyjazd do stolicy Dolnego Śląska rozpoczęliśmy spacerem z przewodnikiem po najciekawszych wrocławskich zakątkach: Starówka, Rynek, Ratusz, Plac Solny, budynek Jaś i Małgosia, Ostrów Tumski z Katedrą, Wyspa Piaskowa oraz Most Zakochanych. Cała piesza wędrówka była częścią Szlaku Wrocławskich Krasnali, których w samym mieście można znaleźć blisko 800.

Drugi dzień rozpoczęliśmy od wizyty w Hydropolis – unikatowym centrum wiedzy o wodzie. Podczas pobytu uczniowie mogli dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat wody, zwiedzili w sumie aż 7 różnych stref, m.in. Strefę Stanów Wody, Strefę Miasta i Wody czy strefę Głębin. Bardzo duże zainteresowanie wzbudziły przedstawione modele: żarłacza tygrysiego z ławicą 1500 tuńczyków oraz modele stworzeń głębinowych, modele największych statków i okrętów czy replika batyskafu Trieste w sakli 1:1. Jednak największą atrakcją okazała się drukarka wodna – najdłuższa tego typu instalacja w Europie – mierzy aż 46,5 metra długości. Działa ona niczym kurtyna, rozchylając się przed zwiedzającymi. Z Muzeum Wody przenieśliśmy się do kolejnego muzeum – Muzeum Sztuki Współczesnej, które aktualnie prezentuje dorobek artystyczny Magdaleny Abakanowicz, najbardziej znanej na świecie współczesnej artystki. Podziwialiśmy abakany, rzeźby, grafiki oraz obrazy przedstawiające aktywność rzeźbiarki na przestrzeni kilku dekad w rozmaitych miejscach globu. Kolejnym punktem był Ogród Japoński, 100 letni ogród przeniesiony z Kraju Japońskiej Wiśni znajdujący się w Parku Szczytnickim, tuż obok Hali Stulecia – obiektu wpisanego na listę UNESCO. Drugiego dnia wieczorem wzięliśmy udział w przepięknym widowisku wodnym – koncercie fontann, było to piękne połączenie muzyki, świateł i wody.
Ostatniego, trzeciego dnia udaliśmy się rejsem statkiem przez Stary Wrocław, zakolami i starorzeczami Odry pod jeden z popularniejszych Ogrodów Zoologicznych, w którym przez dwie godziny podziwiać mogliśmy różne rodzaje i gatunki zwierząt. Niezwykle ciekawym doświadczeniem była wizyta w najnowszej części ZOO – w Afrykarium, które jest zbiorem najciekawszych afrykańskich ekosystemów wodnych.
Podczas tych niezwykle intensywnych trzech dni zwiedzania i poznawania nowych miejsc, nie zabrakło czasu na wzajemną integrację i zabawę. Cała wycieczka okazała się być bardzo atrakcyjną odskocznią od codziennej szkolnej rutyny. Idealnie wpasowała się jako zasłużony odpoczynek po niedawno odbywających się egzaminach ósmoklasistów. Nad bezpieczeństwem naszych uczniów czuwała czwórka nauczycieli: pani Wiesława Rybakowska, pani Natalia Kupska, pani Dominika Tetzlaff oraz pan Karol Pionke.
Dominika Teztlaff