Wycieczka klas trzecich do Sławutowa

Dnia 30 maja 2022 roku odbyła się wycieczka do Sławutowa, w której uczestniczyli uczniowie klas trzecich. W towarzystwie rzemieślników mieli okazję zwiedzić rekonstrukcję Osady Średniowiecznej z przełomu IX-X w., a przekraczając jej bramy przenieśli się w świat naszych praojców. Poznali garncarza, tkaczkę, piekarza, kowala i zielarza, w towarzystwie których zwiedzili chaty oraz zobaczysz jak żyli i pracowali nasi przodkowie.

Niezwykła lekcja historii przyniosła wiele radości naszym uczniom, a bogaty program sprawił, że każdy z nich mógł znaleźć coś dla siebie. Podczas warsztatu garncarskiego uczniowie dowiedzieli się jakie znaczenie miała ceramika, z czego ją wykonywano i jak wypalano, a także wykonali samodzielnie prace z gliny, które następnie zabrali na pamiątkę. Natomiast podczas warsztatu tkackiego spróbowali swoich sił w tkactwie na ramkach. Bardzo ciekawą atrakcją okazały się również gry i zabawy średniowieczne, podczas których uczniowie uczestniczyli w następujących konkurencjach: cumowanie statku, wodowanie statku, sztuka abordażu, suche buty, narty śmiałków, nici losu, słowiańska wyrocznia, kręciołek i przeciąganie liny.
A.Frankowska
P.Leser
M.Musiał