POZNAJEMY CIEKAWE ZAWODY

22 września klasy I c, III c i I a odwiedził Pan Mateusz Siergiejewicz – ratownik medyczny, tatuś Wiktora z klasy I c, który przeprowadził warsztaty dla dzieci z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Pan Mateusz wyjaśnił uczniom na czym polega jego praca oraz zaprezentował używane przez niego akcesoria.

Podczas pogadanki dzieci dowiedziały się jak należy zachować się z osobą nieprzytomną zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Uczyły się jak sprawdzić oddech osoby poszkodowanej, co zrobić w przypadku skaleczeń, czy złamań.

W trakcie prowadzonych zajęć dzieci obserwowały w jaki sposób należy prawidłowo wykonać opatrunek medyczny oraz zapoznały się z dostępnymi środkami opatrunkowymi. Miały możliwość bandażowania i usztywniania swoich i kolegów kończyn. Największą jednak atrakcją były ćwiczenia praktyczne na fantomach. Początkowo dzieci przyglądały się czynnościom wykonywanym przez ratownika, a następnie według jego wskazówek wykonywały masaż serca. Ponadto uczniowie utrwalili znane im już numery alarmowe służb ratowniczych. Uczyły się w jaki sposób należy wezwać pomoc i co najważniejsze jak rozmawiać przez telefon z dyspozytorem pogotowia ratunkowego. Były to niezwykle ważne i ciekawe zajęcia, gdyż uwrażliwiły dzieci na potrzebę reagowania w sytuacjach zagrożenia życia i dostarczyły im wiedzy, która w przyszłości być może przyczyni się do uratowania komuś życia. Serdecznie dziękujemy panu Mateuszowi Siergiejewiczowi za profesjonalne szkolenie w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. W najbliższym czasie Pan Mateusz przeszkoli pozostałych uczniów klas młodszych.

M. Musiał