Zaćmienie Słońca obserwowane przez uczniów

Mimo niezbyt dobrych warunków pogodowych 25 października 2022r uczniowie wraz z nauczycielami mogli podziwiać spektakl natury jakim jest częściowe zaćmienie Słońca. Zjawisko najgłębsze widoczne z Polski od 7 lat. Księżyc znajdujący się pomiędzy Słońcem a Ziemią, przysłania światło słoneczne, co daje piorunujący efekt. Całe wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 11.10, a zakończyło o 13.27. Za pomocą teleskopu wyposażonego w specjalne filtry słoneczne uczniowie mogli bezpiecznie spojrzeć na naszą gwiazdę i podziwiać całe zjawisko.

Obserwacjom towarzyszyły wielkie emocje i zachwyt nad tym jak działa Wszechświat.
Słońca nie wolno oglądać bezpośrednio gołym, niezabezpieczonym okiem. Ważne jest, aby do obserwacji Słońca nie stosować dyskietek, płyt CD, osmalonych szkieł, filtrów spawalniczych, zwykłych okularów słonecznych czy zdjęć rentgenowskich. Nie zapewniają one wystarczającej ochrony przed promieniowaniem UV.
Warto było zarezerwować odrobinę czasu na obserwacje, ponieważ następna taka okazja wydarzy się dopiero 29 marca 2025 roku.
Jeśli chodzi o niebo w ciągu dnia, to nie ma chyba drugiego tak emocjonującego widowiska, jak zaćmienie Słońca.
Daniel Pączek