Znajdź się wśród życzliwych

21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, kiedy to dwaj bracia Brian i Michael McCormack w 1973 r. postanowili zareagować na konflikt zbrojny pomiędzy Egiptem a Izraelem, wysyłając 1360 listów w siedmiu językach do przywódców rządów na całym świecie. Chcieli pokazać światu, iż walka i zawiść szkodzą, nie budują.

Inicjatywa życzliwości miała za zadanie przekonać rządzących do rozwiązywania problemów w sposób pokojowy, a nie zbrojny. Oryginalna nazwa święta brzmi Hallo World Day i symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie „hallo" (cześć) do przynajmniej dziesięciu osób dziennie. Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach i przypomina ludziom o tym, że życzliwość może być warunkiem pokoju i pozytywnych relacji między ludźmi. Stąd też właśnie uczniowie klasy 1 c wraz z wychowawczynią wyrazili swoją solidarność ze świętem żółtym akcentem w ubraniu i zorganizowaniem na długiej przerwie happeningu. W holu szkoły stanęła tablica z ciekawymi sentencjami o życzliwości i uprzejmości zachęcająca wszystkich do składania sobie serdecznych pozdrowień i przesyłania uśmiechów. Pierwszoklasiści chodząc po korytarzach wręczali koleżankom, kolegom, nauczycielom i pracownikom szkoły własnoręcznie wykonane kartki z pozdrowieniami i życzeniami. Chętni mogli „wziąć” miłe słowo dla siebie i podać je dalej. W każdym z nas drzemią niewyczerpane pokłady dobroci , a bycie miłym , okazywanie dobra i rozbudzanie u siebie życzliwości wobec innych ma moc uszczęśliwiania – nie tylko obdarowanego życzliwością, ale przede wszystkim tego, który ją okazuje.

M. Musiał