Światowy Dzień Braille’a w klasie 1 c

4 stycznia w dzień urodzin Louisa Braille -twórcy alfabetu dla niewidomych obchodzimy Światowy Dzień Braille. Louis stracił wzrok w wieku 3 lat w wyniku wypadku, a alfabet umożliwiający czytanie za pomocą zmysłu dotyku, stworzył w wieku 16 lat zainspirowany systemem korespondencji używanym przez francuską armię.

Podstawa alfabetu to sześciopunkt ułożony w kształt prostokąta, który dzięki różnorodnej konfiguracji liczby punktów może uzyskać aż 63 znaki. Ze względu na swój uniwersalny charakter, posługują się nim osoby niewidome i niedowidzące na całym świecie. Odmiany zapisu alfabetu Braille’a są dostosowane do prawie wszystkich języków świata, pozwalają zapisać niemal wszystko – nawet nuty czy cyfry. Uczniowie klasy 1 c realizując zadania z Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Razem przez świat” w Światowym Dniu Brailla uczestniczyli w warsztatach pedagogicznych „ Inny nie znaczy gorszy”, których celem było uświadomienie dzieciom jak osoby niewidome postrzegają świat, rozwijanie empatii, otwartości i tolerancji. W czasie zajęć z zaciekawieniem obejrzeli film o alfabecie Braille’a i sylwetce jego twórcy. Dowiedzieli się czym jest to pismo, jak powstało i jak ono działa. Podczas burzy mózgów wspólnie ustalili sposoby pomocy osobie niewidzącej. Następnie w części praktycznej warsztatów uczniowie samodzielnie próbowali zapisać swoje imię i nazwisko, słowo cześć w języku Braille’a korzystając z przygotowanych kart pracy. Na koniec, podczas zabaw sensorycznych z zawiązanymi oczami miały okazję przekonać się jak trudno jest funkcjonować posługując się tylko zmysłem dotyku i słuchu.

M. Musiał