I miejsce i Grand Prix

17 maja 2013 r. w Szkole Podstawowej im. Lecha Bądkowskiego w Luzinie odbył się XI Pomorski Festiwal Piosenki Kaszubskiej „Kaszëbsczé spiéwë". Celem festiwalu jest popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży idei śpiewania po kaszubsku.

Jury w składzie: W. Korthals, P. Jędrzejczak, W. Czerwiński i M. Bistroń oceniało występujących w 5 kategoriach wiekowych. Młodzi artyści prezentowali swe umiejętności śpiewając solo lub w zespole, liczącym maksymalnie 7 osób.

W festiwalu „Kaszëbsczé spiéwë” bierzemy udział co roku, od pierwszej edycji w kategoriach: solista i zespół. W bieżącym roku w kategorii soliści nasze gimnazjum reprezentowała Agnieszka Szur, uczennica klasy I c śpiewając piosenki pt. „Jeseń lëste pisze” oraz „Chëczka”. Agnieszka zajęła I miejsce, co sprawiło jej wiele radości, tym bardziej że pozostałe uczestniczki z Żukowa, czy Chmielna prezentowały wysoki poziom artystyczny.

Bardzo dobrze zaprezentowała się również grupa wokalna z naszej szkoły w składzie:

Angelika Bruhn III c

Klaudia Król III c

Beata Riegel III f

Werionika Engelbrecht III f

Anna Bonk III i

Wiktoria Bladowska II d

Natalia Wandtke II f.

Zespół zaśpiewał utwory pt. „Kolibiônka” oraz „Rëdosc nôjpiãkniéjszich lat”, piosenkę Anny Jantar, której tekst na język kaszubski przetłumaczył Mieczysław Bistroń, nauczyciel języka polskiego i języka kaszubskiego w naszym gimnazjum. Młode wokalistki zajęły I miejsce w swojej kategorii. Zdobyły też nagrodę Grand Prix.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe oraz dyplomy. Organizatorzy zapewnili młodym artystom ciepły posiłek i słodką drożdżówkę. Luziński Festiwal „Kaszëbsczé spiéwë” na stałe wpisał się w kalendarz ważnych imprez kulturalnych województwa pomorskiego. Jak zauważyli członkowie jury, poziom wykonawczy, artyzm prezentowanych piosenek jest coraz wyższy. Można było usłyszeć utwory w układach dwu i trzygłosowych, dawnych jak i współczesnych kompozytorów muzyki kaszubskiej.

Bez wątpienia śpiewanie daje wiele radości, poczucie więzi zespołowej i zapewnia realizowanie swoich pasji. Czym jest muzyka, śpiew, najlepiej oddaje fragment utworu A. Skiby pt. „Ze spiéwã w sercu”:

Ze spiéwã w sercu

zelono mnie w głowie.

Ju dosc szaroscë

dosc kõmudnëch dniów”

Zofia Meyer