LUZIŃSCY GIMNAZJALIŚCI PO RAZ TRZECI W STOLZENAU

Już od kilku lat Gmina Luzino współpracuje z niemiecką Gminą Stolzenau. Partnerstwo między obu gminami przebiega także na płaszczyźnie oświaty. Z racji, iż Gimnazjum Publiczne im. Pisarzy Kaszubsko - Pomorskich współpracuje ze szkołą Realschule Schloss - Schule w Stolzenau.
Trzecia już wymiana młodzieży naszego gimnazjum miała miejsce w dniach 17-23 września 2013 roku. Dwanaścioro uczniów na okres tygodnia zamieszkało w rodzinach niemieckich kolegów i koleżanek. Pobyt w zaprzyjaźnionej gminie rozpoczął się od wspólnego grillowania. Przez kolejne dni realizowany był projekt pod tytułem: „Żyć aktywnie”. Na uczniów czekały różnorodne gry i przedsięwzięcia integracyjne. Niezwykle atrakcyjny okazał się pobyt w parku linowym SeaTree Mardorf, gdzie uczniowie mogli sprawdzić swoje możliwości wspinaczkowe. Uczniowie w grupach polsko-niemieckich samodzielnie wykonywali profesjonalne koszulki, które potem otrzymali na pamiątkę od niemieckich gospodarzy. Uczestnicy wymiany spędzili też wspólnie czas na kręglach w Bowlingcenter Bowlero w Drakenburg, itp. Młodzi Luzinianie mieli okazję poznać malownicze Stolzenau. Zwiedzali Hanower - stolice kraju związkowego Dolnej Saksonii, Nienburg - siedzibę powiatu. Weekend gimnazjaliści spędzili z niemieckimi rodzinami, które niezwykle serdecznie przyjęły ich w swoich domach. Dzień wyjazdu, w którym to popłynęło morze łez, najlepiej pokazał ilu nowych przyjaciół pozyskali nasi uczniowie. Już nie możemy się doczekać maja, kiedy to nasi przyjaciele z Niemiec zagoszczą w naszej gminie, w naszej szkole i w naszych rodzinach.

Sabrina Karwat

Katarzyna Czarnecka