SPOTKANIE AUTORSKIE Z ANDRZEJEM PEREPECZKO: PISARZEM - MARYNISTĄ

W czwartek  10 października 2013r.w godzinach popołudniowych w murach gimnazjum miało miejsce spotkanie z marynarzem i pisarzem – Andrzejem Perepeczko, autorem znanego cyklu książek dla dzieci i młodzieży pt. „Dzika Mrówka i tam – tamy”.


W trakcie ponad godzinnego spotkania gimnazjaliści dowiedzieli się wielu ciekawostek z życia statecznego już dziś, bo 83-letniego, pisarza.
Autor zaczął swoją przygodę z morzem, mając 18 lat . Został wówczas, jak sam to określił: „ takim chłopcem do wszystkiego”, a był to rok 1948. „Wyjechać wówczas za granicę, to tak jakby dziś polecieć na Księżyc. Po II wojnie światowej nie było możliwości gdziekolwiek wyjeżdżać z Polski , gdyż były to czasy tzw. żelaznej kurtyny” - mówił młodym słuchaczom. „Byłem nietypowym marynarzem , bo w Londynie np. chodziłem na wystawy do galerii czy na przedstawienia teatralne zamiast z pozostałymi kolegami pić piwo w portowym pubie”.
Lektura Kornela Makuszyńskiego o koziołku Matołku była jego pierwszą książką w życiu, a czytała mu ją babcia, zaś późniejsza ciekawość świata zaczęła się od zaczytywania w książkach Jacka Londona i Josepha Conrada. „ Dla mnie świat jest piękny. Uwielbiam podróżować”- podkreślał bardzo często znamienity gość.
Gimnazjaliści dowiedzieli się też , że służbę wojskową odbył w kopalni pod Oświęcimiem, gdzie norma dzienna polegała na przerzuceniu w ciągu 8 godz. pracy 8 ton węgla. Właśnie w wojsku poznał Kaszubów, bo było ich tam z nim wielu.
Autor w swoim dorobku ma kilkadziesiąt książek dla dorosłych i dzieci, a także podręczniki i skrypty dla studentów, gdyż przez wiele lat był wykładowcą Akademii Morskiej w Gdyni, profesorem i dziekanem Wydziału Mechanicznego.
Naszą młodzież oczywiście interesował problem narodzin książek dla dzieci i młodzieży. Z chwilą pojawienia się w życiu pisarza wnuków i prawnuków wpadł na pomysł napisania superserii o przygodach niezapomnianego Marka - Dzikiej Mrówki. Marek i Jego Brat (Jarek) podczas ekscytującego rejsu do Afryki ratują arabskich rozbitków, tropią podejrzanych hiszpańskich marynarzy i... łapią afrykańskich złodziejaszków. Pierwsze wydanie rozeszło się w 250 tys. egzemplarzy, a było to 30 lat temu, i dało początek kolejnym tomom : "Dzika Mrówka pod żaglami", "Podwodny świat Dzikiej Mrówki", "Dzika Mrówka i Jezioro Złotego Lodu", "Dzika Mrówka i tajemnica U-2002" oraz "Dzika Mrówka i wenecki doża Dongolo"- wymieniał tytuły ich twórca.
W trakcie spotkania uczniowie wysłuchali też kilku fragmentów z serii „Dzikiej Mrówki…” , które przygotowali ich rówieśnicy m.in. Klaudia Kazimierczyk, Michał Mielewczyk, Patryk Gruba i Błażej Wiczkowski.
Na zakończenie pisarz zwrócił się do gimnazjalistów słowami, które z pewnością zostaną w ich pamięci: „ Jeśli chcecie być mądrzejszymi, musicie ćwiczyć umysł – czytając i pobudzając w ten sposób swoją wyobraźnię”.
W dowód wdzięczności za poświęcony nam czas podziękowaliśmy autorowi kwiatami i życzeniami zdrowia oraz zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie.

Tekst: G. Kulas, zdjęcia : W. Pobłocka