Sejmikowali w luzińskim gimnazjum

Tradycją Gimnazjum im. Pisarzy Kaszubsko – Pomorskich w Luzinie stał się już organizowany na przełomie zimy i wiosny Sejmik Kaszubski – Gimnazjalny Konkurs Wiedzy o Kaszubach i Pomorzu. 5 marca 2011 r. już po raz ósmy do luzińskiego gimnazjum przyjechało 84 uczniów z 28 szkół województwa pomorskiego;

w tym z : Zespołu Szkół w Gowidlinie,  Zespołu Szkół w Sierakowicach, Zespołu Szkół w Mściszewicach,  Gimnazjum nr 2 w Strzepczu, Gimnazjum w Szemudzie, Zespołu Szkół w Mrzezinie, Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Kościerzynie, Zespołu Szkół Publicznych nr 2 w Kościerzynie, Zespołu Szkół w Skorzewie, Zespołu Szkół w Nowej Wsi Lęborskiej, Zespołu Szkół w Żelistrzewie, Gimnazjum nr 1 w Chojnicach, Samorządowego Zespołu Szkół w Gniewinie, Gimnazjum w Brusach, Zespołu Szkół „Prymus” w Kościerzynie, Gimnazjum w Bolszewie, Zespołu Szkół w Lipuszu, Gimnazjum w Chwaszczynie, Gimnazjum w Lubni, Gimnazjum w Bożympolu Wielkim, Gimnazjum w Luzinie, Gimnazjum w Łęczycach, Gimnazjum w Jastarni, Zespołu Szkół w Damnie, Gimnazjum w Krokowej,  Zespołu Szkół nr 3 w Wejherowie, Gimnazjum w Lini, Zespołu Szkół w Tuchlinie. Wszystkich zebranych bardzo serdecznie powitał dyrektor gimnazjum Kazimierz Bistroń.

Konkurs składał się z dwóch części. W pierwszej uczniowie rozwiązywali test składający się z 65 pytań dotyczących zagadnień z literatury, historii, geografii i kultury Kaszub i Pomorza. W drugiej części na forum dziewięciu finalistów odpowiadało na pytania jury w składzie: Alfons Miłosz ( przewodniczący, autor większości pytań), Zdzisław Zmuda – Trzebiatowski, Ryszard Hinc oraz Sławomir Klas ( prezes luzińskiego oddziału ZKP).

Tegorocznymi zwycięzcami sejmiku kaszubskiego zostali:

I miejsce – Magdalena Sikora z Luzina

II miejsce – Tomasz Rolbiecki z Kościerzyny

III miejsce – Agata Klawikowska z Bożegopola Wielkiego.

Zwycięzcy otrzymali nagrody: radiomagnetofony i książki o tematyce kaszubskiej.

Pozostałym laureatom ( Maciej Kolmetz – Mrzezino, Kornelia Hinca – Szemud, Angelika Hinca – Szemud, Weronika Bigus – Gowidlino, Aneta Zieman – Luzino, Magdalena Dawidowska – Mrzezino) wręczono nagrody książkowe. Upominki w postaci książek otrzymali również wszyscy opiekunowie uczestników konkursu za przygotowanie swych podopiecznych.

Sejmik swa obecnością zaszczycili przybyli goście, m.in. Jerzy Budnik – poseł na Sejm RP, Jarosław Wejer – wójt Luzina, Aleksandra Meyer – przewodnicząca Komisji Oświaty RG Luzino, Bartosz Aleksandrowski – dyrektor luzińskiego GOK-u, Gabriela Lisius – etatowy członek Zarządu powiatu wejherowskiego, Genowefa Słowi – radna powiatowa, Tomasz Fopke – odpowiedzialny za sprawy kultury w powiecie oraz luzińscy społecznicy i działacze kaszubscy Teofil Sirocki, Marek Mudlaw, Franciszek Okuń. Wszyscy zebrani żywo dyskutowali na temat kondycji kaszubszczyzny i perspektyw jej rozwoju.

Za udział w spotkaniu i przybycie wszystkim uczestnikom podziękował dyrektor szkoły, jednocześnie zapraszając na kolejny sejmik już za rok.

M.B.