Zaćmienie Słońca – szkolna obserwacja astronomiczna

   20 marca 2015 roku na na polskim niebie można było obserwować częściowe zaćmienie Słońca. Jest to zjawisko astronomiczne powstające, gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią i tym samym przesłoni światło słoneczne.

    Uczniowie naszej szkoły mieli okazję wspólnie oglądać to zjawisko. Na trzeciej i czwartej lekcji wraz z nauczycielami wyszli na boisko szkolne, gdzie była prowadzona obserwacja nieba. Dzień wcześniej uczennica klasy 1f Julia Mielke przygotowała przesłony umożliwiające obserwację Słońca, a uczeń Patryk Szymich II d przyniósł szkła spawalnicze. Dzięki nim wszyscy uczestnicy wydarzenia, mieli możliwość bezpiecznego obserwowania tego zjawiska. Należy pamiętać, że obserwowanie Słońca gołym okiem grozi trwałymi uszkodzeniami wzroku.

    Wspólnie z uczniami zaćmienie obserwował pan dyrektor Kazimierz Bistroń. W fazie maksymalnego zakrycia Słońca, na początku czwartej lekcji kiedy obserwację prowadziły klasy 1 b, 1f i 1j pani Alina Koczorska opowiedziała jak przez lata zmieniał się pogląd na temat przyczyn powstawania zaćmienia. Uczniowie dowiedzieli się, że pierwsza relacja o zaćmieniu pochodzi ze starożytnych Chin. Chińczycy uważali, że w tym czasie smok pożera Słońce. Głównym zadaniem nadwornych astronomów było przewidywanie, kiedy kolejny raz smok zagrozi Słońcu. Wtedy wszczynano hałas i rwetes - za pomocą bębnów, kotłów, sztucznych ogni, a Cesarska gwardia strzelała z łuków w niebo. Po takiej demonstracji siły smok zawsze odstępował od swych złowieszczych zamiarów, zaćmienie przechodziło i Słońce na nowo wyłaniało się z ciemności.  Natomiast nauczyciele fizyki, już na lekcjach, szczegółowo omówili z poszczególnymi klasami mechanizm powstawania tego zjawiska.

   Następna taka szansa szybko się nie powtórzy. Dlatego uwieczniliśmy to na licznych zdjęciach, zapraszamy do galerii.

 

A. Miotk