Schulpartnerschaft – partnerstwo szkół

      W ubiegłą środę, tj. 21 października 2015 roku, do naszego Gimnazjum im. Pisarzy Kaszubsko – Pomorskich w Luzinie przybyła grupa gości z niemieckiej miejscowości Stolzenau. Było to siedem osób dorosłych oraz pięcioro dzieci.  Celem ich wyprawy było odwiedzenie szkoły i Gminnego Ośrodka Kultury w Luzinie.

Większość przybyłych gości pracowała bądź pracuje w Młodzieżowym Centrum Kultury w Stolzenau. Centrum kultury obejmuje opieką młodzież pięciu gmin z terenu Dolnej Saksonii. Dla nich organizowane są zajęcia dodatkowe, które odbywają się popołudniami. Uczestniczą w nich wyłącznie chętne osoby. Młodzież między 12 a 16 rokiem życia może brać udział w zajęciach sportowych, muzycznych i innych. Dzięki wspólnej zabawie, pracy w grupach nastolatkowie nawiązują przyjacielskie relacje, poznają swoje odmienne kultury i problemy. 

W gimnazjum gości przywitał pan dyrektor Kazimierz Bistroń wraz ze swoimi zastępczyniami- panią Kornelią Dzięcielską i panią Magdaleną Krasińską. W spotkaniu uczestniczyli również nauczyciele języka niemieckiego-pani Sabrina Karwat, Joanna Szur oraz Anna Godlewska. Nasi goście mieli okazję zwiedzić budynek gimnazjum, zobaczyć jak wyglądają poszczególne realizowane zajęcia, sale zajęciowe oraz system naszej pracy. W każdej z klas zostali miło powitani przez nauczycieli i uczące się dzieci.

Podczas zwiedzania budynku i sal przez dorosłych, niemieckie dzieci uczestniczyły w zajęciach lekcyjnych polskich klas. Były m.in.: na lekcji języka polskiego, a także na lekcji języka angielskiego. Nauczyły się śpiewać piosenkę Wlazł kotek na płotek, a podczas przerwy czekał na nie słodki poczęstunek oraz herbata. O dobre samopoczucie naszych młodych gości dbała pani Joanna Szur. Warto dodać, iż dzieci z Niemiec miały ferie jesienne podczas pobytu w Polsce.

Wizyta odbyła się w przyjemnej atmosferze, przy kawie i poczęstunku wymieniano poglądy i spostrzeżenia, dzielono się doświadczeniami dotyczącymi różnych tematów i podobnych problemów, z którymi muszą się zmagać na co dzień.

Anna Godlewska