LEKCJA FIZYKI NA UNIWERSYTECIE GDAŃSKIM

    W czwartek, 29 października 2015 r., pod opieką p. A. Miotk i p. M. Krasińskiej po raz kolejny wybraliśmy się na Uniwersytet Gdański, aby wziąć udział w wykładzie na temat promieniotwórczości i jej wykorzystania.

      Profesor UG, dr hab. Bogumił Linde, wprowadził nas w nieznany nam dotąd świat fizyki jądrowej, która jest nauką dość młodą, gdyż powstała dopiero w XX w. Dowiedzieliśmy się, jakie są rodzaje promieniowania, czym się między sobą różnią oraz gdzie są wykorzystywane.

   Ciekawy jest fakt, że kiedyś nie zabezpieczano się przed negatywnym skutkiem promieniowania w czasie wykonywania badań rentgenowskich, co odbiło się negatywnie na zdrowiu wielu lekarzy i naukowców. Na chorobę popromienną zmarła między innymi Maria Skłodowska-Curie. Pokazano nam również, że promieniowanie otacza nas cały czas i nie da się go zlikwidować ani się przez nim uchronić. Małe cząstki, takie jak neutrino potrafią przeniknąć nawet całą Ziemię. W trakcie wykładu, przez cały czas pracował detektor promieniowania, który nawet przez chwilę nie pokazał wartości zerowej.

    Wszyscy z zaciekawieniem wysłuchaliśmy wykładu. Wiedza zdobyta tego dnia na pewno przyda nam się w szkole średniej. Z uśmiechami na twarzy i satysfakcją wróciliśmy do domu i już czekamy na następne zajęcia.

 

D. Ptach

A. Miotk