Wspomnienia wejherowskiego działacza „Solidarności”

        17.12.2015 r. uczniowie Gimnazjum gościli aktywnego uczestnika wydarzeń Stanu Wojennego w Polsce – Adama Rosińskiego.  Jako młody człowiek pracował w PKS Wejherowo gdzie pełnił funkcje wiceprzewodniczącego związków zawodowych oraz był delegatem MKS  w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Współzałożyciel i autor pisma informacyjnego MKZ ,,Gryf ‘.’ 13  i 14 grudnia 1980 roku uczestnik strajku w Stoczni Gdańskiej. Za swoją działalność opozycyjną internowany. W 2011 r. został odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Człowiek z tak barwnym życiorysem opowiedział   gimnazjalistom  jak Polacy na Wybrzeżu walczyli o wolną Polskę. Największe wrażenie zrobiło na młodzieży wspomnienie  o strajku podczas którego pan Rosiński został postrzelony w wyniku starcia z MO . Opowiadał o  licznych aresztowaniach i  przesłuchaniach przez służby bezpieczeństwa. Uczniom trudno było zrozumieć realia tamtych czasów. Młodzież miała okazje zobaczyć zdjęcia i dokumenty z czasów stanu wojennego. Była to dla nich ciekawa żywa lekcja historii najnowszej .

                        Panie Adamie dziękujemy.

 

I.M.