Wymagające jury, a nasz kolejny wokalny sukces

      15 stycznia 2016 roku w murach gimnazjum w Szemudzie rozległy się dźwięki kolęd kaszubskich i pieśni bożonarodzeniowych. Rosnąca popularność kolędowania po kaszubsku przywiodła do Szemuda ponad 200 uczestników z całego województwa. 

Celem konkursu jest wzbudzanie zainteresowania wśród uczniów kaszubską pieśnią bożonarodzeniową, ukazanie piękna i wartości kultury kaszubskiej oraz promocja talentów wokalnych młodzieży.

       Uczestnicy konkursu śpiewali kolędy ludowe jak i utwory współczesnych autorów: T. Fopki, J. Stachurskiego, W. Frankowskiej, D. Muża- Szlas oraz W. Korthals-Tartas.

      Nasza szkołę reprezentowała solistka Nikola Neumuller, uczennica klasy Ii, która wykonała dwa utwory: „Cedowno noc” E. Lewańczyka oraz „Jezesku, jedz w te strone” J.Stachurskiego. Nikola zdobyła I nagrodę  ujmując komisję czystością intonacyjną i interpretacją utworów.

     Po raz jedenasty w Pomorskim Konkursie Kaszubskiej Pieśni Bożonarodzeniowej wziął udział zespół wokalny naszego gimnazjum w składzie: Anna Klein, Aneta Neumuller, Julia Brzozowska, Kinga Wydra, Zuzanna Milewska, Oliwia Woss, Sara Hampel, Karina Hallmann, Karolina Teclaf, Emilia Michałek, Zuzanna Bojke oraz Klaudia Jaś. Młode wokalistki zaprezentowały pieśni E. Lewańczyka  pt.”W dzyseszą noc” oraz J. Stachurskiego „ Na pasterka jadą”.

     Jury powołane przez organizatorów w składzie: Witosława Frankowska, Aleksandra Kucharska-Szefler, Tomasz Fopka, Jerzy Stachurski oraz ks. Robert Kaczorowski przyznało naszej grupie  wokalnej I miejsce oraz dodatkowe wyróżnienie – Nagrodę Przewodniczącego Sejmiku Województwa Pomorskiego.

    Podczas przesłuchania w szemudzkim gimnazjum panowała iście świąteczna atmosfera. Ponadto młodzieży zapewniono ciepły posiłek i słodki poczęstunek.

      Członkinie naszego zespołu rozwijają swój warsztat wokalny podczas regularnych, cotygodniowych zajęć. Często występują, biorąc udział w uroczystościach szkolnych  i lokalnych. Śpiewają z pasją i wielkim zaangażowaniem. Tym bardziej cieszy fakt, iż komisja doceniła ich pracę, muzykalność i artyzm.

Życzę swoim podopiecznym zapału i dalszych sukcesów w pracy artystycznej.

 

Zofia Meyer