IPN w szkole

      W lutym, w naszym gimnazjum odbyła się wystawa zatytułowana "Ludzie Morza. Stalinowski Proces Komandorów z Dowództwa Polskiej Marynarki Wojennej” poświęcona historii siedmiu komandorów Polskiej Marynarki Wojennej, oskarżonych i skazanych przez władze stalinowskie na podstawie sfałszowanych dowodów za działalność szpiegowską i dywersyjną w latach 1950 - 1952.

  

              Tragiczne losy kmdr por. Zbigniewa Przybyszewskiego, kmdr Stanisława Mieszkowskiego, kmdr por. Roberta Kasperskiego, kmdr por. Wacława Krzywca, kmdr Jerzego Staniewicza, kmdr por. pil. Kazimierza Kraszewskiego i kmdr Mariana Wojcieszka stały się osią przewodnią wystawy. Kolejne plansze prowadziły nas od początków kariery wojskowej oficerów, poprzez trudne lata wojny, które oficerowie spędzili jako więźniowie niemieckiego oflagu, okres powojenny, kiedy oficerowie uczestniczyli w odbudowie Polskiej Marynarki Wojennej, aż do procesu i wykonania wyroków na oskarżonych. Dodatkowo zwiedzający moglii zapoznać się z materiałami dotyczącymi późniejszej rehabilitacji oskarżonych.

           Uczniowie dzięki ekspozycji mieli okazję poszerzyć swoją więdzę na temat historii Polskiej Marynarki Wojennej i działań obronnych prowadzonych na Pomorzu w czasie kampani wrześniowej. Przedewszystkim jednak wystawa stałą się doskonałą okazją do dyskusji na temat najnowszej, jakże trudnej i tragicznej historii Polski. Pomimo tego, że kwestie przedstawione w trakcie wystawy wykraczają poza materiał omawiany na lekcjach historii w gimnazjum, po reakcjach uczniów widać było, że jest to temat budzący ogromne zainteresowanie i emocje wśród młodzieży.