Rozmowy z dziećmi żołnierzy wyklętych

W poniedziałek 7 marca nasze gimnazjum odwiedził pan Kajetan Rajski, autor książek:  "Wilczęta" i "Wilczęta 2- rozmowy z dziećmi żołnierzy wyklętych". W trakcie spotkania wyjaśnił młodzieży skąd pochodzi określenie żołnierze wyklęci , wytłumaczył również, że odnosi się ono do żołnierzy walczących w trakcie II wojny światowej i po jej zakończeniu prześladowanych przez władze komunistyczne.

Ogromna wiedza naszego gościa zrobiła duże wrażenie na uczniach, którzy z przejęciem wsłuchiwali się w opowiadania o postaciach takich jak sanitariuszka Inka, czy rotmistrz Pilecki. Szczególne wrażenie na uczniach zrobiła bohaterska postawa, niewiele starszej od naszych gimnazjalistów Danuty Siedzikówny vel Inka, która pomimo młodego wieku do samego końca nie złamała się, poddawana bestialskim torturom i nie zdradziła swoich towarzyszy broni z czasów walki w 5 Wileńskiej Brygadzie AK.

Dzięki spotkaniom takim jak to młodzież gimnazjalna ma możliwość uzupełnić swoją wiedzę historyczną o treści związane z historią powojennej Polski, która jak wiadomo należy do tematów niełatwych i budzących wiele kontrowersji.

 

A. Gruchała