Ks. Władysław Gurgacz – kapelan Polski Podziemnej

     Uczniowie naszego gimnazjum w dniach 25 - 28.04.2016r. oglądali wystawę ,,Ks. Władysław Gurgacz – kapelan Polski Podziemnej’’  przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie.

Ks. Władysław Gurgacz urodził się 2 kwietnia 1914 r. w Jabłonicy Polskiej pod Krosnem, był członkiem Towarzystwa Jezusowego, kapelanem szpitalnym, absolwentem studiów filozoficznych i teologicznych. W roku 1948 r., szykanowany przez komunistów za głoszenie patriotycznych kazań, zaczął się ukrywać i z czasem objął funkcję kapelana oddziału partyzanckiego Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców. W lipcu 1949 r. został aresztowany przez UB w Krakowie i wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego skazany na śmierć po pokazowym procesie. Zginął zamordowany 14 września 1949 r. w więzieniu przy ul. Montelupich w Krakowie. Jego grób znajduje się na cmentarzu przy ul. Prandoty w Krakowie.

Gimnazjaliści uważają, że postać ks. Władysława Gurgacza jest godna pamięci, ponieważ kochał swoją ojczyznę jak matkę  i poświęcił swoje życie, żeby była wolna. Otwarcie stawał w obronie innych  i religii. Mówił ,,Ci młodzi ludzie, których tu sądzicie, to nie bandyci jak ich nazywacie, ale obrońcy ojczyzny’’.

,,Na śmierć pójdę chętnie. Cóż to jest zresztą śmierć?.... Wierzę że każda kropla niewinnie przelanej krwi zrodzi tysiące przeciwników i odwróci się wam na zgodę”. Te słowa zapadną im na długo w pamięci.