Akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja

        28 kwietnia br. w Gimnazjum im. Pisarzy Kaszubsko-Pomorskich w Luzinie odbyła się akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

W uroczystości wziął udział dyrektor szkoły p. Kazimierz Bistroń, a także p. Ludwik Zegzuła przewodniczący Komisji Edukacji Rady Powiatu Wejherowskiego oraz młodzież gimnazjalna.

    Dyrektor powitał wszystkich zgromadzonych na tej uroczystości, po czym nawiązał do ważnej roli tego wydarzenia sprzed 225 lat, które miało  niebagatelny wymiar w dalszym krystalizowaniu się losów rozchwianej wówczas ojczyzny. To 3 maja 1791 Sejm Czteroletni, po burzliwej debacie, przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jakoKonstytucja 3 Maja. Była ona drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Była ostatnią próbą ratowania Rzeczypospolitej. Dawała nadzieję na wzmocnienie państwa polskiego, w którym przez ostatnie dziesięciolecia dominowała zasada „liberum veto”.

     Autorami Konstytucji 3 Maja byli: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj, któremu przypisuje się ostateczną jej redakcje.

   Dzień 3 maja1791roku został uznanyŚwiętem Konstytucji 3 Maja. Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów, a ponownie jego obchodzenie zostało wznowione w II Rzeczypospolitej w kwietniu1919roku. Święto Konstytucji 3 Maja zostało zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej, a po antykomunistycznych demonstracjach w 1946 r. nie było obchodzone w Polsce, natomiast zastąpione obchodamiŚwięta 1 Maja. W styczniu 1951 r. święto 3 Maja zostało oficjalnie zdelegalizowane przez władze komunistyczne. W roku 1981 ponownie świętowano uchwalenie majowej konstytucji. Do roku 1989 w tym dniu często dochodziło w Polsce do protestów i demonstracji antyrządowych i antykomunistycznych. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt. W roku 2007 po raz pierwszy naLitwie obchodzono święto Konstytucji 3 Maja[1].

      Młodzież gimnazjalna przedstawiła nam dzieje Polski w formie muzyczno-słownej, przygotowanej przez: p. Beatę Bonk, p. Izabelę Kaczmarek, p. Krystynę Lewnę i p. Annę Godlewska.

                                                                                                               

K. Lewna


[1]                      Według źródła internetowego: https://pl.wikipedia.org