Wymiana międzyszkolna Luzino – Stolzenau

           W dniach od 23 do 31 maja 2016 roku uczniowie i uczennice naszego Gimnazjum przebywali z opiekunami na wymianie międzyszkolnej w Niemczech. Warto nadmienić, iż współpraca Gminy Luzino z Gminą Stolzenau trwa już dziesięć lat.

Rozpoczęła się ona w 2006 roku, kiedy wójtowie obu gmin  podpisali umowę o współpracy. Natomiast Gimnazjum Publiczne im. Pisarzy Kaszubsko-Pomorskich w Luzinie współpracuje od 2005 roku z  Realschule Schloss-Schule w Stolzenau. 

Po przyjeździe do Stolzenau zostaliśmy mile przywitani poczęstunkiem, który przygotowali rodzice i uczniowie zaprzyjaźnionej szkoły.

Tematem przewodnim wymiany było życie ludności żydowskiej w Stolzenau i okolicy. Każdego dnia młodzież poznawała miejsca, gdzie niegdyś mieszkali, uczyli się i żyli Żydzi. We wtorek uczniowie połączonych grup polsko-niemieckiej zwiedzali miasto z przewodnikiem, który szczegółowo opowiadał o kulturze żydowskiej, a także pokazywał miejsca pamięci: ich domy, cmentarz, miejsce synagogi. Ciekawostkę stanowi fakt, iż w każdym takim miejscu wmurowano w chodnik tabliczkę z imionami i nazwiskami upamiętniającą członków danej rodziny żydowskiej. Uczniowie poznali byłego burmistrza miasta, który przeprowadził ciekawą lekcję historii żydowskiej w świeżo odrestaurowanym budynku, który kiedyś był dworcem. Innego dnia gimnazjaliści spotkali się z obecnym burmistrzem miasta w Ratuszu.

 Z pewnością niezwykłym przeżyciem była wizyta w miejscu pamięci Ahlem, w Hanowerze. Przed drugą wojną światową w Ahlem mieszkali i uczyli się Żydzi. Obecnie w budynku dawnej szkoły stworzono bardzo nowoczesne muzeum, w którym można zobaczyć prawdziwe fotografie, filmy i dokumenty przedstawiające życie codzienne, obowiązki szkolne oraz obyczaje panujące w tamtym czasie.

Podczas pobytu zwiedziliśmy także inne miejsca, np. Hanower czy Minden, w których młodzież miała do wykonania w grupach ciekawe zadania. Oprócz pracy był również czas na zabawę – młodzież wspólnie ozdabiała frisbee, grała w piłkę, a także kąpali się na otwartym basenie. W weekend tradycyjnie poznawali obyczaje panujące w rodzinach goszczących.

Warto zaznaczyć, iż młodzież polsko-niemiecka wspaniale się dogadywała już od dnia przyjazdu, byli niezwykle sympatyczni i łatwo nawiązywali międzysobą kontakty, co zostało zauważone i niezwykle cieszyło zarówno niemieckich, jak i polskich opiekunów wymiany międzyszkolnej.

Mamy nadzieję, iż w przyszłym roku szkolnym będziemy mieli okazję ugościć niemieckich przyjaciół równie milo i przyjaźnie.

Projekt dofinansowała Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży.

 

Sabrina Karwat, Anna Godlewska