Uroczyste rozpoczęcie Roku Szkolnego 2016/2017

      Rok szkolny 2016/2017 w Gimnazjum Publicznym im. Pisarzy Kaszubsko-Pomorskich w Luzinie rozpoczął się mszą świętą, którą celebrował ks. Grzegorz Daroszewski.

W kazaniu wspomniał o Światowych Dniach Młodzieży, które odbyły się w minione wakacje w Krakowie. Nawiązał do przesłania papieża Franciszka na temat miłosierdzia wobec drugiego człowieka, a co za tym idzie o dostrzeganiu problemów i niesieniu pomocy we wspólnocie w jakiej się żyje. Tak, więc: „uczniowie starszych klas winni pomagać swoim kolegom z klas młodszych”. 

      Po mszy świętej uczniowie udali się do gimnazjum, gdzie podczas uroczystego apelu  przywitał ich dyrektor p. Kazimierz Bistroń.

    Podczas inauguracji roku szkolnego Dyrektor zwrócił uwagę na jedną z najważniejszych wartości w życiu człowieka jaką jest pokój. To, że możemy żyć w wolnym kraju, bez wojny, należy docenić i pielęgnować. Obie wojny: zarówno pierwsza jak i druga wojna światowa miały destrukcyjny wpływ na rozwój człowieka. Dyrektor również podkreślił, że: „Wojna zawsze pochłania wiele istnień ludzkich i żebyśmy nigdy jej nie doświadczyli”. Ta myśl jest zbieżna z tym, co na temat chaosu wojennego napisał Jan Piepka – tegoroczny patron szkoły (ur. 8 lutego 1926 r. – zm. 8 marca 2001r.); „Podczas wojny człowiek zapomina o swoim człowieczeństwie. Wojna to samotność – znowu sam jeden przeciwko całemu wściekłemu światu, a wszędzie częściej karcony i nawet wykpiwany w tym zmëszlonym łgarstwie, jak – też bywało – nazwano to, co mnie pociągało, czyli pisanie”[1].

     Po apelu uczniowie udali się do sal.  Pierwszoklasistów  nauczyciele – wychowawcy oprowadzili po gimnazjum, pokazując poszczególne sale lekcyjne, a także przybliżając im historię naszej szkoły: zdjęcia i pamiątki znajdujące się na korytarzach budynku. Uczniowie pierwszych klas również oglądali sztandar szkoły, a także zostali poinformowani o zasadach bezpieczeństwa panujących na terenie gimnazjum.

                                                                                                                      K. Lewna


[1] J. Drzeżdżon, Współczesna literatura kaszubska 1945-1980, Warszawa 1986, s. 268.