Gimnazjaliści poznają region i ludzi

      10 października 2016 r. młodzież z Gimnazjum im. Pisarzy Kaszubsko-Pomorskich wybrała się na wycieczkę edukacyjną, której szlak wyznaczyły dwa nazwiska - Gerard Labuda oraz Jan Piepka.

Pierwszym punktem wycieczki było Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie; tam młodzież mogła obejrzeć wystawę czasową poświęconą pamięci prof. Gerarda Labudy, zapoznała się z biografią wybitnego mediewisty, autora wielu książek o Pomorzu i Kaszubach. Uczniowie naszego gimnazjum mieli także okazję pospacerować w parku otaczającym muzeum i posłuchać muzyki wytrwale granej przez obecnego tam Kaszubę.

  Kolejnym odwiedzanym miejscem było Łebno. Tutaj zatrzymaliśmy się aż w trzech miejscach. Najpierw mieliśmy możliwość zwiedzenia Izby Pamięci Jana Piepki, poety i prozaika  związanego szczególnie z gminą Szemud. Młodzież mogła zobaczyć pamiątki po Piepce oraz wysłuchać prelekcji na temat jego życia i twórczości. Następnie uczniowie zwiedzili Izbę Regionalną w Łebnie, zaś ostatnim punktem wycieczki był cmentarz parafialny, na którym zapalono znicz oraz modlitewnie zadumano się. Wzbogaceni o wiedzę na temat naszego tegorocznego Patrona szkoły wróciliśmy do Luzina.

                                                                                                      M.B.