W czwartek o czwartej na Uniwersytecie

       Wzorem spotkań u Stanisława Augusta Poniatowskiego w bieżącym roku szkolnym na Uniwersytecie Gdańskim odbywają się spotkania czwartkowe dla uczniów.

Również uczniowie naszego gimnazjum mieli okazję 27 października, wziąć udział w takich zajęciach. Po lekcjach pojechaliśmy na wykład z fizyki, którego tematem były zjawiska akustyczne. Zajęcia poprowadził prof. Bogumił Linde. Dowiedzieliśmy się wielu nowych rzeczy, między innymi czym są fale dźwiękowe, co to jest stożek Macha i mogliśmy doświadczyć, że dźwiek nie rozchodzi się w próżni. Okazało się, że wszystkie spektakularne wybuchy w kosmosie, które widzimy w filmach odbywają się w zupełnej ciszy. 

W naszym edukacyjnym wyjeździe wzięło udział 29 uczniów. Wykład odbył się w jednym z najstarszych budynków kampusu akademickiego, na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki. Na zajęciach byli zarówno uczniowie szkół gimnazjalnych, jak i szkół średnich. Dzięki temu wyjazdowi, mieliśmy okazję doświadczyć studenckiego życia :), wiemy, że nie jest ono takie łatwe. Po wykładzie udaliśmy się na posiłek. W drodze powrotnej pełni wrażeń długo dyskutowaliśmy na temat tego, co zobaczyliśmy i usłyszeliśmy.

 

Magdalena Bartecka