Edukacyjne mikołajki w luzińskim gimnazjum

    6 grudnia 2016 r. w radosnym mikołajkowym nastroju młodzież Gimnazjum im. Pisarzy Kaszubsko-Pomorskich wybrała się po raz kolejny na wycieczkę krajoznawczo-edukacyjną, tym razem były to klasy pierwsze – Ia oraz Ie.

Celem wycieczki było bliższe poznanie sylwetek wielkich twórców  związanych z Kaszubami – Gerarda Labudy oraz JanaPiepki. Pierwszym punktem wycieczki było Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie; tam młodzież mogła obejrzeć wystawę czasową poświęconą pamięci prof. Gerarda Labudy, zapoznała się z biografią wybitnego mediewisty, autora wielu książek o Pomorzu i Kaszubach. Uczniowie naszego gimnazjum mieli także okazję pospacerować w parku otaczającym muzeum i posłuchać muzyki wytrwale granej przez obecnego tam Kaszubę.

     Kolejnym odwiedzanym miejscem było Łebno. W tej miejscowości  przewodnikiem był wieloletni przyjaciel naszego gimnazjum – emerytowany nauczyciel regionalista i zasłużony działacz społeczny – Alfons Miłosz. Młodzież wysłuchała z zainteresowaniem historii o Janie Piepce. Odwiedziliśmy grób poety, zwiedziliśmy Izbę Pamięci Jana Piepki, poety i prozaika  związanego szczególnie z gminą Szemud. Młodzież mogła zobaczyć pamiątki po autorze „Choróbska” oraz wysłuchać prelekcji na temat jego życia i twórczości, uzupełnianych cennymi uwagami Alka Miłosza. Następnie uczniowie zwiedzili Izbę Regionalną im. Remusa w Łebnie. Młodzież gromkimi brawami podziękowała panu Miłoszowi i  wzbogacona o wiedzę na temat naszego tegorocznego Patrona  wróciła do Luzina.

 

M.B.