Napisz list – zmień życie

      Maraton Pisania Listów jest międzynarodowym wydarzeniem, którego idea narodziła się w Polsce w 2001 r., w warszawskiej grupie lokalnej. Maraton Pisania Listów odbywa sie co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia).

Dzięki niemu dochodzi do upowszechniania wiedzy na temat wolności i praw człowieka. Akcja opiera się na założeniu, że poszanowanie praw człowieka jest wspólną sprawą całego społeczeństwa. Celem Maratonu jest wysłanie jak największej ilości listów i innych apeli (e-maili, faxów) do odpowiednich władz we wskazanych krajach, tak by skierować ich uwagę na naruszenia praw człowieka. W Polsce pisane są w setkach miejsc w całym kraju - w szkołach, klubach, kawiarniach, instytucjach kultury. Im więcej listów zostanie wysłanych, tym większa szansa, że uda się poprawić los danego bohatera lub bohaterki.

         Dnia 9 grudnia 2016 r. uczniowie Gimnazjum Publicznego w Luzinie również podjęli się temu zadaniu. Poznawszy historię życia jedenastu bohaterów z całego świata, redagowali listy z prośbą o uwolnienie lub poprawienie sytuacji ludzi, których prawa zostały złamane. W przedsięwzięcie, którego inicjatorką była nasza absolwentka – Natalia Rutkowska, zaangażowali się również nauczyciele, dając tym samym właściwy przykład wrażliwości na ludzką krzywdę. Listy są ogromnym wsparciem dla bohaterów i ich bliskich - dają im siłę i nadzieję w walce o swoje prawa.

         W ubiegłym roku dzięki ingerencji ludzi całego świata po Maratonie Pisania Listów uwolniono Yecenię Armentę Graciano z Meksyku, która wcześniej została uwięziona i torturowana przez policję. Wierzymy, że w tym roku Maraton znowu odniesie sukces.

Natalia Kupska