Wizyta w redakcji Dziennika Bałtyckiego

   17 lutego 2017 roku zespół redakcyjny szkolnej gazetki „Nie Wiem” wybrał się na wycieczkę do redakcji Dziennika Bałtyckiego w Wejherowie.

Uczniowie zostali ciepło przyjęci przez pracowników, redaktor naczelną Joannę Kielas oraz dziennikarzy Tomasza Smugę i Mariusza Mielewczyka.

Podczas spotkania młodzi adepci sztuki dziennikarskiej dowiedzieli się i zobaczyli jak powstaje artykuł i jak umieszcza się go na makiecie w specjalnym serwerze. Po umieszczeniu artykułu i fotografii makietę wysyła się do grafików, którzy zajmują się przygotowaniem jej do druku. Okazało się, że redakcja pracuje bardzo podobnie do naszej, szkolnej. Już w piątek dziennikarze czasopisma podejmują decyzję, co do treści kolejnego numeru i opracowują tematy, za które są odpowiedzialni. Dowiedzieliśmy się również, co najbardziej interesuje czytelników oraz jak przykuć ich uwagę. Pani redaktor zwróciła również uwagę, czego nie powinno się pisać w gazecie, jak chronić prawa autorskie oraz jak zabezpieczyć siebie przed ewentualnymi roszczeniami. Nasi młodzi dziennikarze zadawali liczne pytania, na które otrzymywali bardzo wyczerpujące odpowiedzi.
Nie zabrakło okazji do pochwalenia się swoim warsztatem. Młodzież zabrała ze sobą tegoroczne numery szkolnej gazetki. Dziennikarzy bardzo zainteresowały tematy, które są w niej poruszane. Na zakończenie spotkania uczniowie podziękowali za zaproszenie i w ramach wdzięczności podarowali książkę „Gród nad luzińską strugą”. Na koniec wycieczki grupa udała się na lody i ciastka.

 

Anna Miotk / ucz. Julia Mielke