Warto rozmawiać o kaszubskich pisarzach

         24 lutego br. w Gimnazjum im. Pisarzy Kaszubsko-Pomorskich w Luzinie odbyło się spotkanie ze Stanisławem Janke i Maciejem Tamkunem – autorami Pocztu pisarzy kaszubskich. Spotkaniu z autorami towarzyszyła wystawa obrazów przedstawiających sylwetki pisarzy kaszubskich. Ta prelekcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród młodzieży gimnazjalnej, o czym świadczą liczne pytania kierowane do autorów Pocztu…

             Warto wspomnieć, że Stanisław Janke mówił po kaszubsku, co szczególnie wzbudziło sympatię uczniów. Pytano nie tylko o nową książkę, lecz dociekano kwestii samego pisania; czy łatwo być pisarzem? To jedno z najczęściej zadawanych pytań, bo jak wiadomo Janke jest nie tylko translatorem znanej epopei narodowej i sonetów, ale również prozaikiem i poetą. Pisarstwo, wg autora Psów, nie jest sztuką ani łatwą, ani prostą. Pisarzem należy się urodzić, następnie włożyć mnóstwo pracy, aby swój warsztat twórczy rozwijać, a co najważniejsze, należy zaciekawić ludzi. Podobnie rzecz się ma z malarstwem, o czym przekonywał Tamkun, który od najdawniejszych czasów jest związany z Luzinem. Ta wieś imponowała mu i nadal zachwyca swoją swojskością i gościnnością, czego dowodem jest życzliwość dyrektora na wszystko to, co związane z tatczëzną.

                                                                               Lewna