Ponownie na uczelni

           9 marca, z okazji Dnia Kobiet, wybraliśmy się po raz kolejny na Uniwersytet Gdański, aby wziąć udział w wykładzie „Kobiety w fizyce”. Zajęcia prowadził Pan Bogusław Pranszke. Poznaliśmy biografie 10 fascynujących kobiet, które wiele poświęciły, aby oddać się swojej pasji, nauce. 

   Dowiedzieliśmy się, kim były Hypatia z Aleksandrii, Emilie du Chetelet, Lisa Meitner czy Vera Rubin. Życie tych kobiet zmieniło świat, dokonały przełomowych odkryć, mimo że nie wszystkie zostały docenione.
    Okazuje się, że kobietom nie było łatwo robić karierę naukową. Pod koniec XIX wieku, uważano że dziewczyna czytająca książkę zachorowała na chorobę, którą nazwano anorexia scholastica. Kobiety cierpiące na tę przypadłość miały doświadczać m.in. bólu głowy, utraty moralności, epilepsji, śpiączki oraz całkowitej niemożności przybrania na wadze. Choroba miała też być nieuleczalna. Współcześnie uważa się, że był to dowód na szczególną dyskryminację kobiet zajmujących się nauką.
Nie wszyscy wiedzą również, że w historii jedynie dwie kobiety otrzymały nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Obie urodziły się w Polsce i obie miały na imię Maria. Pierwsza to Maria Skłodowska-Curie a druga to Maria Goppert. Statystycznie rzecz biorąc, kobieta dostaję tę nagrodę co sześćdziesiąt lat, następna taka okazja przypada zatem na lata 20 XXI wieku.
Dziewczyny do dzieła :).
   Bardzo cieszymy się że możemy brać udział w wykładach popularyzujących naukę. Jest to dla nas, uczniów szczególne przeżycie. Mamy nadzieję, że te doświadczenia zaowocują w przyszłości.

 

D. Wielewicka/ A. Miotk