Wycieczka regionalna na zachód Kaszub

Dnia 26 kwietnia 2017 roku uczniowie  Gimnazjum im. Pisarzy Kaszubsko-Pomorskich wybrali się na wycieczkę autokarową do gmin Dębnica Kaszubska oraz Kołczygłowy w powiecie słupskim.

Uczniowie klasy I e oraz wyróżniający się sukcesami gimnazjaliści najpierw odwiedzili  Zespół Szkół w Motarzynie, tam z uwagą obejrzeli występ  szkolnego zespołu regionalnego „Jantar” oraz zwiedzili z aktywnym udziałem dyrektora szkoły Gabriela Konkela należącą do szkoły izbę regionalną. Kolejnym punktem programu było Niepoględzie i  Szkoła Społeczna  im. Jana Pawła II prowadzona przez Stowarzyszenie Seperanda . Tutaj na szczególną uwagę zasługuje miejsce, w którym szkoła funkcjonuje, jest to przepięknie położony pałac rodziny Puttkamerów. Nasi uczniowie zazdrościli uczącym się tam dzieciom wspaniałych lekcji wychowanie fizycznego z jazdą konną oraz nauką kajakowania na pobliskiej Słupi dla każdego ucznia. Z Niepoględzia udaliśmy się do elektrowni wodnej w Gałęźni, młodzież mogła podziwiać  wspaniale działający obiekt, wybudowany w roku 1913 i bezawaryjne produkujący prąd do dnia dzisiejszego. Działanie elektrowni zostało zilustrowane interesującym filmem, który gimnazjaliści obejrzeli z wielką uwagą. Z Gałęźni udaliśmy się do Kołczygłów. Najpierw zwiedziliśmy kościół parafialny, w którym miejscowy organista i zarazem nauczyciel tamtejszej szkoły wraz z uczniami przedstawili nam w szczegółach historię kościoła. Odbudowanie świątyni po pożarze w roku 2001 było możliwe m.in. dzięki pomocy mieszkańca wsi - znanego olimpijczyka  w kolarstwie szosowym -  Czesława Langa. W szkole w Kołczygłowach uczniowie obejrzeli występ regionalnego zespołu oraz zwiedzili szkołę. Ostatnim punktem wycieczki było ognisko integracyjne nad rzeką Słupią w miejscu, w którym w roku 1964 biskup krakowski - Karol Wojtyła  przebywał na spływie kajakowym.  Tam przy śpiewie kaszubskich piosenek wyjątkowo przyjemnie upłynął nam czas i nikt nie zamierzał wracać do Luzina.

   Szczególne podziękowania za zorganizowanie tej wycieczki nauczyciele i dyrekcja gimnazjum składa panu Zbigniewowi Byczkowskiemu, bez pomocy i zaangażowania którego ta wspaniała lekcja regionalna nie mogłaby się odbyć.

       

M.B.