„Witaj Maj, Trzeci Maj, u Polaków błogi raj”

       We wtorek uroczystą akademią uczciliśmy kolejną już rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. Tego dnia uczniowie wraz z nauczycielami zgromadzili się, aby wspólnie wysłuchać patriotycznych pieśni i wierszy przygotowanych przez chór i recytatorów z naszego gimnazjum.

Akademia rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego i zaprezentowaniem wstępnych informacji na temat okoliczności powstania tego jakże ważnego dokumentu, będącego pierwszą w Europie, a drugą na świecie, ustawą zasadniczą. Nie zabrakło galowych strojów, biało-czerwonych flag i tablic upamiętniających ten okres w dziejach Polski.
Tradycyjnie już, w naszej szkole, nie zabrakło również akcentów kaszubskich. Chcąc podkreślić miłość nie tylko do tej Wielkiej, ale i Małej Ojczyzny, Jakub Hinz z klasy I a zaprezentował w języku kaszubskim wiersz Jaromiry Labudda "Zemio", a chór pod przewodnictwem p. Zosi Meyer, zaśpiewał pieśń „Kaszebsko zemia.”
Warto w tym miejscu dodać, że uroczyste obchodzenie rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja, nie zawsze znajdowało się w kalendarzu Świąt Narodowych. Wprawdzie polscy patrioci, mimo represji i wyraźnego sprzeciwu zaborców, obchodzili to święto już podczas zaborów, to po II wojnie światowej, w nowej politycznej i ustrojowej rzeczywistości, nie znalazło ono swojego miejsca w kalendarzu. Dopiero sejm w 1990 roku zdecydował o przywróceniu mu rangi święta narodowego, tym samym umożliwiając nam godne upamiętnianie tego wydarzenia.
Program uroczystości został przygotowany przez uczniów naszego gimnazjum pod opieką p. Aleksandy Czerwonko i p. Izabeli Kaczmarek. Jak zawsze niezawodny chór poprowadziła p. Zosia Meyer.