Walczyli o niepodległość - wystawa

     „Niezłomna, wyklęta, przywrócona pamięć. Danuta Siedzikówna „Inka” 1928-1946” to wystawa, którą ostatnio obejrzeli luzińscy gimnazjaliści. Ekspozycja przygotowana została przez Instytut Pamięci Narodowej w 70 rocznicę zamordowania w Gdańsku niezłomnej sanitariuszki „Inki”. Przybliżyła ona młodzieży życiorys legendarnej sanitariuszki, która doświadczyła traumatycznych wydarzeń II wojny światowej. Danka – „ Inka ” wychowana w wielkim duchu patriotycznym , w rodzinie z tradycjami , ukształtowała osobowość i charakter dziewczyny.  Inka nie zawahała się poświęcić życia w walce o Polskę „czystą jak łza”. Wierna ideałom, niezłomna do końca , zachowała się „jak trzeba - to jej ostatnie słowa przed śmiercią, wówczas nie miała jeszcze 18 lat.

     Wystawę składającą się z kilkunastu plansz uzupełniają zdjęcia z życia bohaterki, a także zdjęcia poświęcone generałowi Pileckiemu i Feliksowi Selmanowiczowi  ps „Zagończyk”.

   Takie ekspozycje wśród naszej młodzieży kształtują prawdziwie obywatelskie i patriotyczne postawy. Dzięki pracowniom IPN obejrzeliśmy wystawę, która przedstawia naszą trudną historię.

 

D. Labudda