Festiwal Poetycki im. ks. prof. J.Pasierba w Pelplinie

          W dniach 30 - 31 maja 2017r. w Pelplinie odbył się XXII Ogólnopolski Festiwal Poetycki im. ks. prof. J. St. Pasierba,

Festiwal organizowany jest od 1996 r. przez Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Janusza St. Pasierba wchodzące w skład Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Pelplinie (od 2006 r. współorganizatorem jest Miejski Ośrodek Kultury w Pelplinie). Pomorski Festiwal Poetycki adresowany jest do młodych ludzi, w różnych kategoriach wiekowych: gimnazjalistów, uczniów szkół ponadgimnazjalnych i studentów. Do tej pory wzięło udział w nim wzięło ponad trzy i pół tysiąca uczestników.           

Celem Festiwalu jest nie tylko popularyzacja osoby i dorobku Janusza St. Pasierba, ale ponadto krzewienie kultury żywego słowa, uwrażliwienie na piękno literatury, kształtowanie postaw czynnego uczestnictwa w kulturze, wspieranie debiutów artystycznych, a także promocja twórców Pomorza.

     Festiwal składał się  z części koncertowej, warsztatowej i konkursowej. Konkurs przeprowadzono w sześciu kategoriach: recytacje, poezja śpiewana, programy poetycko-muzyczne, eseje, juwenilia poetyckie oraz - po raz pierwszy w tym roku - pod auspicjami Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu  Mikołaja Kopernika nowa kategoria: Pamięć o dziedzictwie kulturowym (popularyzacja chrześcijańskiego dziedzictwa kulturowego Polski i Europy).

       W tym roku Gimnazjum Publiczne w Luzinie prezentowały cztery uczennice,  w kategorii recytacje - Karolina Tobias i Aleksandra Nowicka, natomiast w kategorii poezja śpiewana  - Karolina Teclaf i Julia Brzozowska. Mimo doskonałych wykonań naszych uczestniczek, jedynie Karolina Teclaf zdobyła wyróżnienie w swojej kategorii, jak również otrzymała nagrodę - wraz z panią Zofią Meyer - za najlepszą muzykę do wiersza  ks. J. St. Pasierba. Gratulujemy!

 

„ Starczy jeden liść

jeśli ma kształt serca”

           

N. Kupska