ODDANIE HOŁDU PATRONOWI NASZEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ

1 października 2010 roku do wieczności odszedł Gerard Labuda – profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz badacz dziejów Kaszub, Pomorza i Słowiańszczyzny. Jako szczególnie zasłużony naukowiec uzyskał najwyższy tytuł naukowy - profesora zwyczajnego, jednakże nie ulega najmniejszej wątpliwości, iż był to człowiek nadzwyczajny.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Luzinie, naszej szkoły pamiętali o patronie szkoły i złożyli kwiaty przy grobie Gerarda Labudy w 7. rocznicę śmierci wybitnego Luzinianina
i honorowego obywatela Gminy Luzino. Pragnęli tym samym złożyć hołd wdzięczności patronowi swojej szkoły. Na cmentarzu w Luzinie w pełnej ciszy i zadumie przypomnieli sobie niezwykle fascynujący życiorys profesora Labudy.  
Profesor Gerard Labuda - Wielki Syn Ziemi Kaszubskiej – zagościł na stałe  w pamięci Luzinian, o czym świadczą chociażby jego pomnik w centrum Luzina oraz tablica pamiątkowa na Szkole Podstawowej, do której uczęszczał.
Gerard Labuda sam wielokrotnie wspominał : „Ja nie jestem Kaszubą z Poznania,
ja jestem Kaszubą w Poznaniu” i właśnie jako  wybitny luziński Kaszuba na zawsze pozostanie w pamięci uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. Prof. Gerarda Labudy w Luzinie.
K. Czarnecka