330 lat Szkoły w Luzinie

20 października 2017 roku w Szkole Podstawowej nr 2 im. prof. Gerarda Labudy miała miejsce szczególna uroczystość – odbył się benefis pracy twórczej połączony z promocją najnowszej książki Zbigniewa Klotzkego „330 lat Szkoły w Luzinie”. Uroczystość otworzył i prowadził dyrektor szkoły Kazimierz Bistroń, który powitał wszystkich przybyłych, zaznaczając, iż jest to pierwsza tak ważne chwila w nowej luzińskiej szkole podstawowej. W tematykę spotkania wprowadziła wszystkich młodzież, która przygotowała program oparty o fragmenty nowej książki autora „Ziemi Luzińskiej” oraz piosenki tematycznie związane z edukacją i życiem szkolnym.


Ważną rolę w spotkaniu miał Stanisław Janke – uznany poeta, pisarz i tłumacz- który odczytał laudację na cześć autora książki. Zwrócił uwagę na wiele walorów publikacji, m.in. doskonały rys historyczny - wnikliwe omówienie szkolnictwa w Luzinie przed II wojną światową, statystyczne dane o luzińskiej edukacji po wojnie, leksykograficzne przedstawienie ludzi - nauczycieli i uczniów- luzińskiej podstawówki czy ważny indeks osobowy, ułatwiający poruszanie się po liczącej niemalże trzysta stronic książce.


Kolejna praca Zbigniewa Klotzkego – już dwunasta z kolei- jest dowodem wybitnej, wręcz benedyktyńskiej pracowitości autora. „330 lat Szkoły w Luzinie” to publikacja wyjątkowo potrzebna dla całego środowiska szkolnego Luzina. Autorowi składamy serdeczne podziękowania i życzymy kolejnych literackich wyzwań .
M. B.