Dar serca – jesteśmy Polakami tu i tam

P1060763Warto spotykać się z naszymi rodakami z Litwy, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy to za sprawą nadmiaru niż niedoboru gubimy sens historii, która stanowiła wartość nadrzędną dla patrona naszej szkoły prof. Gerarda Labudy. W swojej książce Dzieje wsi Luzino do schyłku XIX wieku profesor dobitnie podkreśla jak wielkie znaczenie ma pochodzenie każdego człowieka. Bez tej podstawowej wiedzy łatwo nami manipulować, stajemy się symulakrami rozwoju technicznego wirtualnej rzeczywistości .1

 

Stąd pomysł, aby ponownie gościć Polaków z Litwy w Gminie Luzino. Integracja uczniów z Gimnazjum im. P. K. Brzostowskiego w Turgielach na Litwie z młodzieżą SP nr 2 im. G. Labudy w Luzinie trwała przez cztery dni: od 9 do 13 października br. Wzięło w niej udział 37 uczniów pod opieką nauczycieli z obu szkół.


To dzięki Wójtowi Gminy Luzino oraz Dyrekcji i nauczycielom naszej szkoły, a także mieszkańców Gminy Luzino młodzież mogła w ciekawy sposób spędzić ten czas. Wachlarz atrakcji był bardzo bogaty, chociaż priorytetem było pokazanie walorów naszej Małej Ojczyzny, stąd też wyjazdy do Gdańska i Sopotu, po to, aby zwiedzić Kościół Mariacki, Dwór Artusa, Długie Pobrzeże z Żurawiem, pomnik Neptuna, pospacerować na Sopockim Molo.


Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy, to Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku, gdzie zasiedliśmy wspólnie przy najdłuższym stole świata, zobaczyliśmy najdłuższą deskę oraz dom do góry nogami – symbol współczesnej globalizacji. Pokazaliśmy również naszym gościom Wejherowo, w którym zwiedziliśmy kompleks przyklasztorny o. Franciszkanów, Kościół św. Anny, a także Pałac Przebendowskich. Na wejherowskim rynku, przy pomniku Wejhera, wysłuchaliśmy historii związanej z założeniem miasta. Przystanęliśmy również przy Remusie – nieodłącznym orędowniku dbałości o kaszubską mowę.


Podczas wyjazdu nad morze, zatrzymaliśmy się również w miejscu kaźni II wojny światowej, w Lasach Wielkiej Piaśnicy, o której T. Bolduan pisał: „Największe miejsce bezpośredniej zbrodni hitlerowskiej w Polsce, pierwszej zbrodni na tak dużą skalę w Europie”2 . Te traumatyczne wydarzenia przybliżył nam ks. Daniel Nowak, z parafii pod wezwaniem Chrystusa Króla i bł. Alicji Kotowskiej w Wejherowie.


Czterodniowe spotkanie zakończyło się wspólnym biesiadowaniem. Goście z Litwy dziękowali Wójtowi Gminy Luzino, p. Jarosławowi Wejerowi, a także p. dyr. K. Bistroniowi oraz rodzicom, uczniom i nauczycielom zaangażowanym w wymianę polsko-litewską. Zapraszali nas do siebie.


W przemówieniu pożegnalnym Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 dziękował serdecznie sponsorowi projektu p. Jarosławowi Wejerowi oraz koordynatorom współpracy p. Małgorzacie Klein, p. Marzenie Kankowskiej i p. Marii Gajowskiej oraz rodzicom, którzy tak pięknie ugościli Rodaków z Wileńszczyzny.

 

DSC 1504 r

 Wata cukrowa z firmy „Aleksandra” p. Oli Meyer cieszyła się wielką popularnością.

 

Wszystkim pięknie dziękujemy!

 

M. Klein, K. Lewna


J. Baudrillard, Pakt jasności. O inteligencji Zła, Warszawa 2005, s.7-10.

2 Praca zbiorowa pod red. W. Kiedrowskiego, Piaśnica, Gdańsk 1984, s. 5.