Miłość jest silniejsza niż śmierć – obchody Święta Niepodległości

W miniony wtorek uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycielek Aleksandry Czerwonko i Aleksandry Gaszta, wzięli udział w obchodach Święta Niepodległości w Lasach Piaśnickich. Wśród zadumy nad tym szczególnym miejscem martyrologii kaszubskiej młodzież przedstawiła program słowno- muzyczny. Wychowankowie, w tym przedstawiciele trójek klasowych klas 7, z zainteresowaniem i w skupieniu słuchali słów pana Dyrektora o tym, jak wielką wartością jest wolna i niepodległa Polska, która po 123 latach niewoli narodowej i powstańczych zrywów wolnościowych odzyskała upragnioną wolność.


Chór pod kierunkiem pani Zofii Meyer rozpoczął uroczystość pieśnią patriotyczną “Rota”. Uczniowie Dawid Gruba wraz z Amelią Czoska przypomnieli losy naszego kraju na przełomie wieków a Wiktoria Miązek i Agata Kamińska wyrecytowały “Pieśń Powstańców” Konstantego Gaszyńskiego. Wśród zgładzonych przez hitlerowców było wielu Kaszubów, Julianna Post wierszem Jana Piepki "Mòje stronë" uczciła ich pamięć.

Dagmara Langa utworem księdza Antoniego Konkela “Piaśnicki przewodnik” wprowadziła wszystkich w nastrój tragicznych wydarzeń jesieni pomorskiej 1939 roku.


Na zakończenie Nikodem Dzienisz przywołał nam postać Józefa Piłsudskiego i jego pamiętne przemówienie z roku 1918, które tchnęło Polaków do walki o ojczyznę. Nie zabrakło również takich utworów jak: “To jest Polska” w wykonaniu Amelii Gruba.


Każdego roku z chęcią przyjeżdżamy do Piaśnicy, aby w ciszy i zadumie przeżywać kolejne ważne rocznice Święta Niepodległości, aby w ten sposób kultywować  wśród młodszego pokolenia  tradycje patriotyczne.

A. Gaszta