Szemud - Puchar Rektora Akademii Muzycznej dla nas

26 stycznia 2018 roku w budynku Zespołu Szkolno - Przedszkolnego z Oddziałami Gimnazjalnymi w Szemudzie odbył się XIII Pomorski Konkurs Kaszubskiej Pieśni Bożonarodzeniowej. Organizatorami byli: Zespół Szkolno – Przedszkolny z Oddziałami Gimnazjalnymi w Szemudzie oraz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko - Pomorskiej w Wejherowie. Patronat honorowy nad konkursem objęli między innymi Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Biuro Jarosława Wałęsy Posła do Parlamentu Europejskiego, Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Kuratorium Oświaty w Gdańsku.

Ze względu na dużą ilość młodych artystów ( ok 350) jury pracowało w dwóch komisjach. W naszej kategorii zmagania wokalistów oceniali Aleksandra Perz, Jerzy Stachurski oraz Tomasz Fopke.


Każdy uczestnik wykonywał dwie kolędy. Jedną a'capella, drugą z akompaniamentem.
Uczennica klasy Iib, Ewelina Socha otrzymała wyróżnienie. Był to dla niej drugi konkurs w bieżącym roku szkolnym. Podczas którego zauważono jej talent muzyczny.
12 osobowy zespół w składzie:
1. Alicja Szmuda IIb – sopran
2. Julia Pletzke IIe – sopran
3. Zuzanna Bojke IIIj – sopran
4.Faustyna Konkol IIb – mezzosopran
5. Dominika Formela IIId – mezzosopran
6. Ewelina Cyman IIId – mezzosopran
7. Kamila Łaga IIIc – mezzosopran
8. Łucja Doering IIIb – mezzosopran
9. Martyna Pallach IIj – mezzosopran
10. Weronika Bonk – VIIj – alt
11. Martyna Brzeska – IIId – alt
12. Wiktoria Dawidowska IIIa – alt , zajął I miejsce.
Otrzymaliśmy także dodatkową, bardzo cenną dla nas Nagrodę Specjalną – Puchar Rektora Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku.
Cieszymy się bardzo z sukcesu Eweliny oraz grupy wokalnej, gdyż w naszej kategorii było wielu uczestników a poziom konkursu bardzo wysoki.
Pani dyrektor, Anna Nowak – Tymińska podsumowując konkurs podkreśliła „...pragniemy, aby w naszej małej ojczyźnie rozbrzmiewały kolędy kaszubskie, które promują i utrwalają treści religijne i język kaszubski, jako jedyny język regionalny w Polsce.” Słowa te były zapowiedzią kontynuacji konkursu na przyszłe lata.
Życzę swoim podopiecznym dalszych sukcesów.

 

Z. Meyer