Lekcja pokazowa chemii

Rok 2011 został ustanowiony przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Chemii pod hasłem: „Chemia naszym życiem, naszą przyszłością.”

Z tej okazji nasze gimnazjum zostało wytypowane jako jedno z nielicznych w Polsce do uczestnictwa w lekcji pokazowej z chemii.

Dnia 4.10.2011r. odbyła się lekcja pokazowa z chemii, której temat brzmiał: „Czarne złoto”. Przeprowadzona została ona przez panią Kalinę Nowogórską i jej asystentkę Julię Haracz. Zajęcia były sponsorowane przez PKN Orlen.

Na lekcji poruszono następujące zagadnienia:

- Czym jest ropa naftowa?

- W jakich jednostkach mierzymy jej objętość?

- Jakie są właściwości ropy naftowej?

- Jak i gdzie wydobywamy ropę naftową?

- W jaki sposób przetwarzamy ropę?

- Jakie jest wykorzystanie ropy naftowej, produktów paliwowych?

W lekcji pokazowej wzięła udział klasa Ib, która pilnie śledziła prezentację multimedialną, dotyczącą ropy naftowej. Chętnie i aktywnie uczestniczyła w zajęciach. Uczniowie na podstawie próbki ropy naftowej, określili jej właściwości. Obejrzeli doświadczalną destylację mieszaniny denaturatu z wodą.  

Na koniec zajęć wzięli udział w zabawie, mającej na celu rozpoznanie przedmiotów stworzonych z produktów destylacji ropy naftowej. Praca uczniów została nagrodzona przez prowadzące płytami DVD o ropie naftowej.

Młodzież uznała lekcję za bardzo ciekawą, usatysfakcjonowani opuścili salę chemiczną, bogatsi o nową wiedzę.

Katarzyna Lewandowska