Klasa I b poznaje tradycje wielkanocne

Uczniowie klasy I ,,b” bardzo aktywnie rozpoczęli przygotowania do Świąt Wielkanocy.
Wielkanoc to wyjątkowy czas bowiem obrzędy religijne, tradycja ludowa oraz przyroda tworzą ze sobą jedność. Jest to jedno z najstarszych świąt w religii chrześcijańskiej.
Podczas lekcji zdalnych uczniowie dowiedzieli się dlaczego obchodzone są Święta Wielkanocne oraz poznali tradycje, które nierozłącznie są z nimi związane.

W swobodnych wypowiedziach uczniowie wykazali się ogromną wiedzą. Dzieci chętnie opisywały tradycje i zwyczaje jakie mają miejsce w ich domach jak np: święcenie koszyczka z pokarmami, wspólne śniadanie wielkanocne czy Śmingus dyngus. Rozpoznawały także pokarmy, które powinny znaleźć się w koszyku a także uczyły się piosenek, które związane są z Wielkanocą.
Ważnym elementem Wielkanocy są pisanki, które odgrywają rolę jako symbol odradzającego się życia oraz nadziei. W zależności od metody wybranej do ich dekoracji kolorowe jajka noszą różne nazwy jak np: kraszanki, drapanki, oklejanki czy nalepianki. Podczas zajęć edukacji informatycznej dzieci wykonały pisanki w programie Paint. Później przyszedł czas na pracę plastyczną przedstawiającą pisankę, którą następnie wypełniono plasteliną lub kolorowano kredkami. Na szczególną uwagę zasługują własnoręcznie malowane przez uczniów pisanki. Dzieci podczas lekcji on line z zaangażowaniem ozdabiały przygotowane wcześniej jajka wg własnego pomysłu, wykazując się przy tym sporą kreatywnością.
Po zakończeniu zajęć wszyscy złożyli sobie życzenia. Trzeba przyznać, iż stosowanie różnorodnych technik plastycznych w pracy z uczniami z pewnością ma pozytywny wpływ na wzrost zainteresowania sztuką plastyczną oraz co warto podkreślić, pobudza do twórczego działania.

K. Kasperska