Zaćmienie Słońca w szkolnym obserwatorium astronomicznym

Czerwiec jest chyba najciekawszym miesiącem w tym roku jeżeli chodzi o obserwacje astronomiczne. W czwartek 10.06.21 r. miało miejsce częściowe zaćmienie Słońca. Z tej okazji Pan Daniel Pączek, nauczyciel fizyki, przygotował na boisku szkolnym teleskop oraz lornetkę, wyposażone w specjalną folię, aby uczniowie w bezpieczny sposób mogli zobaczyć to zjawisko. Uczniowie naszej szkoły mogli również liczyć na fachowy komentarz Pana Daniela. Opowiedział On między innymi czym jest Słońce, jaki jest wiek tej gwiazdy oraz jak zbudowane są takie przyrządy optyczna jak lornetka i teleskop. Wcześniej na lekcjach fizyki nauczyciele omówili zjawisko zaćmienia Słońca.

Cieszy fakt, że w obserwacje włączyli się nie tylko uczniowie starszych klas ponieważ nie zabrakło dzieci z nauczania początkowego.

Kolejne takie zjawisko będzie miało miejsce w październiku przyszłego roku, natomiast całkowite zaćmienie Słońca, widziane w Polski odbędzie się w 2135 roku.
Wspaniale, że mogliśmy przy pięknej pogodzie cieszyć się obserwacją czerwcowego nieba. Mamy nadzieję, że zdarzy się jeszcze niejedna taka okazja i będą możliwe również obserwacje innych zjawisk.
A. Miotk