Gimnazjalny sukces w Szemudzie

            20 stycznia 2012 roku, w piątek odbył się w Szemudzie VII Konkurs Kaszubskiej Pieśni Bożonarodzeniowej. W ten styczniowy dzień w szemudzkim gimnazjum rozbrzmiewały piękne kolędy, pastorałki i pieśni bożonarodzeniowe oceniane przez komisję w składzie: przewodnicząca – M. Kuchtyk, W. Frankowska, B. Szymańska, T. Fopka, J. Stachurski.

          Jury oceniało dobór repertuaru, poprawność językową i muzyczną oraz ogólny wyraz artystyczny wykonywanych utworów. W przeglądzie wzięło udział kilkudziesięciu solistów i zespoły w pięciu kategoriach wiekowych.

            Zgodnie z założeniem regulaminu każdy uczestnik wykonał dwa utwory – jeden z akompaniamentem, drugi a’capella. Do konkursu zgłosiły się zespoły i soliści ze szkół całego województwa pomorskiego. Od pierwszej edycji przeglądu uczestniczą w nim wokaliści między innymi  z Kamienicy Szlacheckiej, Bolszewa, Bojana, Kartuz, Żukowa, Szemuda i Luzina. Naszą gminę reprezentował zespół wokalny i solistka Alicja Wejer, uczennica klasy IIIc, która zaśpiewała kolędy pt. „Swiec nom gwiazdo” J. Stachurskiego oraz „W dysejszą Noc Swiatą” K. Guzowskiego, zajmując II miejsce.

         Zespół wykonał kolędy R. Gleinert i St. Bieszka pt. „Gwiozdeczka” i „ Witoj Jeze”. W tej kategorii przyznano dwa równorzędne pierwsze miejsca dla zespołu z Żukowa i zespołu wokalnego z Gimnazjum w Luzinie. To nasz kolejny sukces, jaki odnieśliśmy w organizowanym po raz dziewiąty konkursie pieśni bożonarodzeniowej w Szemudzie. Jesteśmy usatysfakcjonowani tym, że doceniono nasz artyzm wykonania  pięknych kaszubskich kolęd, będący zwieńczeniem kilku tygodni pracy.

        Otrzymaliśmy także nagrodę dodatkową – SPECJALNĄ NAGRODĘ RADY CHÓRÓW KASZUBSKICH, która jest dla nas dodatkową gratyfikacją i znakiem, że muzyka może dać szczęście, spokój i radość potrzebne wszystkim w tym pięknym czasie Bożego Narodzenia.

           Zespół wystąpił w składzie: Angelika Bruhn IIc, Klaudia Król – IIc, Weronika Engelbrecht – IIf, Natalia Grzenkowicz – Ij, Monika Bollin – Ij, Adriana Nowicka – If, Natalia Wandtke – If, Wiktoria Bladowska – Id, Beata Riegel – IIf oraz Sylwia Grzybowska – IIIc.

          Cieszy nas fakt, że nasze uczennice kochają muzykę, śpiew i chętnie biorą udział w zajęciach chóru i zespołu szkolnego. Ich ciężka praca została doceniona i nagrodzona. Na twarzach wracających z VII Konkursu Kaszubskiej Pieśni Bożonarodzeniowej gościły radość  i zadowolenie. Gratuluję sukcesu.

 

Opiekun muzyczny-  Zofia Meyer