Naszi ùczniowie bëlno czëtają pò kaszëbskù

17 listopada 2021 roku w czytelni Biblioteki Gminnej im. Leona Roppla w Luzinie przeprowadzono etap gminny VIII Regionalnego Kònkùrsu dlô Czëtińców „Méster Bëlnégò Czëtaniô”. Wśród uczestników nie zabrakło uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. prof. Gerarda Labudy, którzy, czytając fragmenty różnych tekstów w języku kaszubskim, zaprezentowali się rewelacyjnie. Komisja konkursowa w składzie: Teofil Sirocki (przewodniczący), Maria Krośnicka, Marek Zelewski (członkowie) przyznała miejsca w poszczególnych kategoriach wiekowych. Najmłodsi uczestnicy konkursu musieli przygotować czytanie poezji Ewy Warmowskiej.

Pierwsze miejsce w kategorii klas I-III przyznano uczniowi klasy III a Hubertowi Kaczykowskiemu, na drugim miejscu uplasowała się Marysia Kafel z klasy III b, natomiast III lokatę otrzymał Maciej Szczepanik również z klasy III b. W kolejnej kategorii – klasy IV-VI zadanie polegało na odczytaniu fragmentu powieści Romana Drzeżdżona „Mariolka i ji przigòdë”, tutaj I miejsce zajęła uczennica klasy IV c Agata Reszke, natomiast wyróżnienia otrzymały Amelia Sobiecka (IV a) oraz Aniela Czerwionke (IV c) W kategorii młodzieży z klas VII –VIII całe podium zajęli uczniowie naszej szkoły. W tej grupie czytano niełatwy tekst A.A. Milne „Miedzwiôtk Pùfôtk”. Pierwsze miejsce „wyczytała” sobie Zuzanna Kowalska z klasy VII a, drugą lokatę zajęła Antonina Hirsz, również z VII a, natomiast trzecie miejsce przyznano Małgorzacie Dampz – uczennicy klasy VII b, zaś wyróżnienie otrzymała Paulina Magulska z klasy VII a Nasi uczniowie ponownie zmierzą się z trudnym językiem kaszubskim 2 grudnia 2021 r. podczas etapu powiatowego ww. konkursu, który w tym roku odbędzie się w Lini. Nagrodzonym uczennicom i uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
M. Bistroń